typy podlah
PVC a Vinylové podlahy
Je synteticky vyrobená podlahovina v tloušťkách od 1,4 do 3,7 mm.Dodává se v rolích, čtvercích nebo lamelách. Povrch je často protiskluzový s reliéfem, který věrně napodobuje parkety, prkna, korek, dlažbu, kámen a jiné materiály. Kvalitu a mechanickou odolnost určuje hlavně síla nášlapné vrstvy. Celková síla podlahoviny je důležitá hlavně při pokládce na volno. Doporučujeme však PVC celoplošně nalepit na vystěrkovaný a vybroušený podklad, tím získá podlaha zcela jiné vlastnosti – lepší odolnost proti mechanickému poškození, možnost oprav a nedochází k vlnění podlahoviny vlivem teplotních změn. Tento druh podlahoviny je vhodný téměř do všech bytových i komerčních prostor.Je-li nutné jednotlivé pásy spojit provádíme to tzv. studeným spojem.Samozřejmostí je volba správného typu a dekoru obvodových, popř. přechodových lišt.
Kvalitní PVC krytiny vč. pokládky dodáváme od 185,- Kč/m2 bez DPH.
Pro PVC hovoří tyto jeho výhody:
|
![]() |
![]() |
Bytové PVC
(vícevrstvé převážně heterogenní) Nejčastěji používané v bytech a rodinných domech, vyráběné v rolích o šířích 2, 3, 4 popř. 5 m. Je pružné a relativně měkké. Celoplošně se lepí k podkladu, je však možné ho položit i na volno nebo na podložku (např. Tyros).
Heterogenní zátěžové PVC
Využívané převážně v komerčních objektech a v lehkém průmyslu. PVC je tenčí a tvrdší, jeho povrch je zpravidla ošetřen vrstvou PUR, která usnadňuje údržbu. Dodává se v rolích různých šíří. Vzhledem k předpokládané zátěži je vhodné jej celoplošně nalepit k podkladu.
Vinylová designová podlaha
Tento typ krytiny je určen jak pro bytové použití kde vynikne jeho estetický dojem, tak v komerčním prostředí, tam je oceňována především mechanická odolnost a snadná údržba. Materiál je dodáván v lamelách nebo čtvercích a při realizaci je nutné celoplošné nalepení. Tato podlahovina umožňuje kombinaci barev, vytváření různých vzorů a vkládání obrazců, zkrátka široké pole působnosti v oblasti designu. Příklady vyráběných materiálů: Fatra Thermofix, Armstrong Scala, popř. Expona Domestic.
Homogenní zátěžové PVC
Tato krytina je v celé své tloušťce stejného složení i provedení. Nášlapná vrstva je shodná s tloušťkou podlahoviny, splňuje tak požadavky pro použití v objektech s těžkým namáháním podlahy. Vyrábí se nejčastěji ve čtvercích, které lze barevně kombinovat.
Antistatické a elektrostatické PVC
Speciální krytina používaná do prostor s požadavkem na antistatické nebo elektrostatické provedení podlahy, např. počítačové sály, laboratoře, oblast zdravotnictví nebo telekomunikace.
Rozsah vnitřního elektrického odporu: Antistatické Pvc 5.104 – 1.108
Elektrostatické Pvc 5.104 – 1.106
Protiskluzové PVC
Bezpečnostní podlahovina s karborundovým vsypem určená do prostor vyžadujících bezpečný pohyb osob, např. výtahy, schodiště, prostory s mokrým provozem, dopravní prostředky.
[/tab] [tab title=”dřevo“]Dřevěné podlahy
Výhody dřevěných podlah:
- originální přírodní materiál
- dobré tepelné vlastnosti
- schopnost přijímat a vydávat vlhkost
- dlouhá životnost
- možnost renovace
- výběr z několika druhů povrchové úpravy
- možnost skládání do vzorů
Tyto podlahy dělíme do několika kategorií podle jejich konstrukce a typu pokládky:
A. Vlysové (klasické parkety)
tl. 21 mm. Dříve častý typ podlahy, bohužel často nekvalitně proveden hlavně díky absenci kvalitních lepidel, tmelů a laků. Špatně přilepené a často nekvalitně povrchově upravené vlysy svým vrzáním a náročnou údržbou odradily mnoho zákazníků od klasických parket. Dnes však technologie a materiály postoupily, a pomáhají dosahovat zcela jiných výsledků. Vlysy se celoplošně lepí několika typy lepidel, která minimalizují pohyb jednotlivých parket. Broušení je prováděno moderními bruskami s vlastním odsáváním. Parketové tmely, laky popř. oleje pomáhají dosáhnout perfektní povrchovou úpravu s minimálními nároky na údržbu.Jsou vhodné i pro společenské místnosti, sály a historické objekty. Nejčastěji používané dřeviny jsou dub, jasan, javor a buk.
B. Plovoucí (třívrstvé) tl. 15 mm
Tento druh konstrukce má výhody v tvarové stálosti a rychlé pokládce. Jednotlivé vrstvy jsou tvořeny střední nosnou částí z měkkého dřeva, spodním protitahem a vrchní nášlapnou vrstvou silnou cca 3,5 mm.
Ta je vybrána z širokého spektra evropských i exotických dřevin a již v továrně povrchově upravena. Těsné spoje zajišťují zámky vyfrézované po všech čtyřech stranách. Tyto podlahy se pokládají plovoucím způsobem na vhodnou izolační podložku. Lze je však i celoplošně nalepit parketovým elastickým lepidlem.
C. Vrstvené (dvouvrstvé a třívrstvé) tl. 10 – 15 mm
Na rozdíl od plovoucích podlah mají místo zámku jen pero a drážku, proto je nutné celoplošné nalepení. Jsou nabízeny jak v provedení parketa nebo prkno. Již z výroby jsou povrchově upravené lakem či olejem. Povrch může být hladký broušený nebo strukturovaný. Výhodou dvouvrstvého typu je nízká stavební výška a menší tepelný odpor.
D. Mozaikové tl. 8 – 22 mm
V posledních letech velmi oblíbené zejména – průmyslová mozaika (tzv. kantovka). Je dodávána jako polotovar a je ji nutno nalepit, obrousit, celoplošně zatmelit a povrchově upravit. Nejčastěji je pro její výrobu využíván dub, vyráběna je však i z exotických dřevin. Další typy jsou klasická tabulová, šestiúhelníková nebo zámecká mozaika.
E. Palubkové tl. 27 mm
První dřevěné podlahy byly právě tohoto typu a jsou oblíbené dodnes, hlavně na chalupách, chatách a v historických objektech. I u těchto podlah se hojně využívají nové technologie, izolace, montážní materiál a zejména v oblasti povrchové úpravy došlo k velkým změnám. Prkna jsou nejčastěji montována na jednoduchý nebo zdvojený trámkový rošt, vyplněný tepelnou a zvukovou izolací. Dřeviny používané k výrobě palubek jsou smrk, borovice a dub.
Důležitá je volba povrchové úpravy, která má za úkol ochránit dřevo a usnadnit údržbu celé podlahy. Velký důraz je též kladen na estetický dojem finálně upravené podlahy.
Druhy povrchové úpravy dřevěných podlah:
Lak:
Lakovaný povrch je u dřevěných podlah velmi oblíbený zejména pro svou snadnou údržbu a dlouhou životnost.Pokud není dřevěná podlaha nalakovaná již z výroby vybíráme ze širokého spektra podlahových laků na vodní, rozpouštědlové popř. alkoholové bázi. Intenzita zátěže též určuje použití laku 1 složkového nebo 2 složkového. Při výběru správného typu laku hraje roli též druh dřeviny, exotická dřeva si žádají jiný lak než například dub nebo jasan. Laky jsou nanášeny nejčastěji ve třech vrstvách. Poslední vrstva laku se nanáší zpravidla po montáži obvodových lišt a důkladném vysátí lakované plochy.Při zvýšených nárocích na mechanickou odolnost podlahy je možné nanést i další čtvrtou vrstvu vrchního laku. Moderní podlahové laky dávají dřevu přirozený matný nebo polomatný vzhled.
Olej:
Tvrdý voskový olej v poslední době získává stále více na oblibě a to hlavně pro svůj přirozený vzhled a pěkné zvýraznění barvy a struktury dřeva. Oleje se vyrábí i v barevných provedeních a mohou tak změnit odstín dřeviny. Dle zátěže používáme materiály 1 složkové popř. 2 složkové. Výhodou této povrchové úpravy je možnost místních oprav a snadná renovace. Olej neuzavírá povrch dřeva a umožňuje mu tak dýchat (reagovat na změny vlhkosti a teploty). Takto upravená podlaha si však žádá šetrnou údržbu s minimálním množstvím vody při použití čistících a ošetřovacích prostředků k tomu určených.
Mořidlo:
Jedná se o individuální povrchovou úpravu, která umožňuje rovnoměrně zabarvit dřevinu do jiného odstínu. Důkladně zaschlý povrch je nutno přelakovat vhodným vrchním lakem v několika vrstvách.
[/tab] [tab title=”linoleum – marmoleum“]Přírodní linoleum – marmoleum
Průmyslově se vyrábí již od roku 1883. Vynalezl ho Frederic Walton v roce 1863.Důležité přírodní suroviny pro jeho výrobu jsou lněný olej, korková drť a moučka, přírodní pryskyřice, vápenec, dřevitá moučka a juta. Dodává se v tloušťkách 2,0; 2,5; 3,2 a 4,0 mm v pásech šíře 2 m nebo ve čtvercích.Tyto druhy se vždy celoplošně lepí speciálními lepidly na vystěrkovaný a přebroušený podklad. Na přání zákazníka lze kombinovat barvy a vkládat do ploch různé vzory, obrazce nebo logaV poslední době je zvláště v bytových prostorech oblíbené linoleum v provedení plovoucí podlahy. Lamely nejčastěji o rozměrech 900×300 mm a 300×300 lze mezi sebou různě tvarově i barevně kombinovat a vytvářet tak originální podlahy. Ke speciálním druhům patří antistatická, elektrostatická a akustická linolea.
Výhody podlah z přírodního linolea:
přírodní antibakteriální materiál
dlouhá životnost
vysoká mechanická odolnost
široký výběr barev
možnost vkládání obrazců a vzorů
Použití:
v komerčních prostorech téměř vždy
v domácnostech hlavně v namáhaných prostorech (kuchyně, chodby, haly)
Laminátové podlahy
Dnes velmi oblíbené a nejčastěji používané podlahy v bytové výstavbě.
V jejich prospěch hovoří několik výhod:
- dobrá mechanická odolnost
- stálobarevnost
- široká škála dekorů a provedení
- rychlá pokládka
- možnost opravy (výměna dílců)
- snadná údržba
Konstrukce lamely laminátové podlahy se skládá z nosné desky (nejčastěji vysokotlaká HDF), dekorační vrstvy určující vzhled podlahy, nášlapné vrstvy s různým provedením povrchu (např. rustik, pór, mat, drásaný nebo kartáčovaný povrch aj.) a spodní protitahové vrstvy. Součástí některých druhů laminátových podlah je ještě integrovaná tlumící podložka.Důležitou součástí jsou také zámky, jejich typ a kvalita provedení většinou určují životnost celé podlahy.Lamely se vyrábí v provedení bezešvý spoj nebo zkosená V spára ze dvou, popř. čtyř stran.
Nejčastější rozměry lamel:
- Síla 7, 8, 9 mm
- Délka cca. 1200 až 1300 mm (nově také krátké lamely cca. 600 až 800 mm)
- Šíře cca. 190 mm (nově také úzké lamely cca. 90 až 100 mm)
- Nově také dlouhé lamely (cca. 2000 mm)
Mechanickou odolnost laminátové podlahy určuje třída zátěže. Dnes nejčastěji používané třídy 31 a 32 jsou dostatečně odolné pro většinu obytných místností. Pro komerční použití doporučujeme zátěžovou třídu 32 nebo 33. Do prostor se zvýšenou vlhkostí (např. koupelen) je nutno použít speciální podlahy k tomu určené.
Faktorem, jenž výrazně ovlivňuje výsledné mechanické, akustické a tepelné vlastnosti podlahy, je druh a síla použité podkladní podložky:
Korek
Korek je přírodní materiál- kůra z korkového dubu loupaná několikrát za život stromu. Korek dodávaný na náš trh pochází nejčastěji z Portugalska. Z něj vyráběné podlahoviny jsou antistatické a hypoalergenní. Tento materiál je na podlahy používán již více než 100 let.
Díky jedinečné stavbě buněk tvořících korek má korková podlaha jedinečné tlumící a izolační schopnosti.
Korkové podlahy volí zpravidla zákazníci, kteří docení jeho výjimečné vlastnosti. Budete-li jeden den chodit po keramické dlažbě a druhý po korkové podlaze, pocítíte v tom značný rozdíl.
Korkové podlahy nabízí:
- výjimečný přírodní materiál
- mimořádné tepelné a akustické vlastnosti
- pružnost a příjemný došlap
- nepropustnost
- možnost výběru povrchové úpravy
- možnost renovace
Základní dělení:
Celoplošně lepené korky | Plovoucí korkové podlahy |
jedná se o čtverce o rozměrech 300×300 mm a síle 4 mm. Základ sendvičového dílce je korkový aglomerát, vrchní pohledovou vrstvu tvoří dekorativní korková dýha v různých dekorech. Výhodou tohoto typu je nízká stavební výška, minimální kročejový hluk a možnost pokládky bez dilatací. Tyto podlahy jsou buď povrchově upraveny již z výroby nebo jsou lakovány či olejovány po pokládce. | lamely o rozměrech 905×295 mm a síle 10,5 mm mají kolem celého obvodu vyfrézovaný zámek. Ten zajišťuje těsnost spár a pevnost celé podlahy. Na nosné HDF desce je pružná izolační korková vrstva pokrytá pohledovou dekorativní korkovou dýhou s finální povrchovou úpravou. Spodní část lamely tvoří izolační korková podložka. Pod tyto podlahy není nutné pokládat další vyrovnávací podložky. |
Druhy povrchových úprav:
Lak
Velmi oblíbená povrchová úprava s matným vzhledem jejíž výhody jsou především dokonalá ochrana a snadná údržba.
- Lak nanášený po pokládce a lehkém přebroušení. Doporučují se 4 vrstvy kvalitního laku určeného na podlahový korek.
- Lak nanesený již při výrobě. Tato povrchová úprava je dnes nejčastější. Využíván je moderní keramický lak Xtreme WRT v 6 vrstvách.
Olej
Tvrdý voskový olej je nanášený nejčastěji po pokládce a po lehkém přebroušení. Výhody této povrchové úpravy jsou – zachovaná prodyšnost korku, možnost snadných oprav a renovace.
Vinylová fólie
Podlahy jsou již z výroby opatřeny povrchovou vrstvou extrémně odolné vinylové fólie silné 0,5 mm. Tato povrchová úprava korku umožňuje jeho použití i do komerčních prostor s vysokou zátěží.
Barva
Výběr je možný ze široké palety transparentních barev jež asociují keramiku, kámen, mramor apod. Barvy jsou nanesené na korek již při výrobě. Barvený korek je po pokládce nutné přelakovat 4 vrstvami laku.
![]() |
![]() |
[/tab] [tab title=”koberce“]
Koberce
Koberce jsou oblíbenou podlahovou krytinou v bytech i v kancelářích. V prostorách s textilními podlahovinami má člověk příjemný pocit tepla už při teplotě asi o dva stupně nižší, než v místnostech s pevnými podlahami a to dokáže ušetřit až 12% nákladů za topení. V kombinaci s podlahovým vytápěním se úspora ještě zvýší. Každá místnost si žádá jiný typ koberce. Například do ložnice můžeme zvolit delší vlas a světlejší odstín, naopak do předsíně je vhodný nízký a odolný koberec, který půjde dobře udržovat.
Výhody koberců:
- příjemné na došlap
- dobré tepelné vlastnosti
- tlumí hluk
- dostupná cena
- rychlá pokládka
- široký výběr barev a vzorů
Základní rozdělení:
Bytové koberce
Jsou vyráběné ze syntetických nebo přírodních materiálů v rolích o šířích 3, 4 a 5 m. Celoplošně se lepí nebo fixují k podkladu, je však možné je položit i na volno. U této kategorie jsou velké kvalitativní rozdíly, proto je vždy důležité uvážit jaké vlastnosti a životnost od koberce očekáváme.
Zátěžové koberce
Využívané převážně v komerčních objektech a kancelářích. Vyrábí se ze syntetických materiálů polyamid značený PA nebo polypropylen značený PP v rolích nebo čtvercích. Tyto koberce se vždy celoplošně lepí nebo fixují. Při výběru zátěžových koberců dáváme přednost životnosti.
Kusové koberce
Tyto koberce většinou doplňují, zútulňují a zdobí dřevěné, keramické nebo jiné tvrdé podlahy. Dělí se na strojově nebo ručně tkané či vázané, jejich kvalita je závislá na jakosti vlasu, množství a typu uzlíků. Orientální ručně vázané koberce pochází nečastěji Afghánistánu, Íránu, Turecka a Indie.
Dále koberce dělíme podle způsobů výroby na: